Jak wybrać miejsce do montażu sauny?

sauna fińska

Gdzie zainstalować saunę? Jakie wybrać pomieszczenie?
Jak przygotować w domu pomszczenie, w którym będzie stała sauna?
Jakie pomieszczenie w domu przeznaczyć na zbudowanie sauny?
Jakie pomieszczenie będzie najlepsze do tego celu? Kilka porad dzięki którym
unikniesz poważnych i kosztownych błędów.
Sauna w domu może być zamontowana w piwnicy, na piętrze lub na poddaszu.
Najlepszym miejscem jest oddzielne powieszenie w piwnicy lub w łazience.
Wybierając miejsce dla sauny należy pamiętać,że w jej pobliżu powinien być prysznic.
Dużym dyskomfortem jest chodzenie z sauny do innego pomieszczenia pod prysznic.
Takie rozwiązanie po pewnym czasie może nas zniechęcić do korzystania z sauny.
Nie każde miejsce na poddaszu nadaje się do montażu sauny. Mimo, że powierzchnia podłogi może być duża to skosy bardzo ograniczają przestrzeń do wykorzystania na saunę. Należy pamiętać, że górna ławka powinna być zamontowana na wysokości 90-95 cm. Długość tułowia dorosłego człowieka wynosi około 90-100 cm. Jeżeli wysokość pod skosem jest mniejsza to nie będzie to na pewno dobre miejsce na zamontowanie wygodnej ławki do siedzenia. Drugim bardzo ważnym elementem, który należy uwzględnić przy montażu sauny na poddaszu jest wybór miejsca dla pieca. Piec do sauny wisi na ścianie około 15-20cm nad podłogą. Jego wysokość to około 50 cm. Nad piecem powinno być nie mniej niż 110cm wolnej przestrzeni – nie spełnienie tego warunku może być przyczyną pożaru.
Podłoga w saunie.
W saunie na podłodze powinna powinna być terakota. Nie musi to być żadna specjalna terakota. Prawie cała podłoga w saunie zakryta jest ławkami i drewnianym gretingiem (kratką) dlatego też nie należy wymyślać przy jeż wyborze z wzorami ponieważ i tak nie będzie jej widać. Wielu klientów popełnia ten błąd kupując do sauny drogą często z wzorami płytkę i później po montażu są rozczarowani, że jej nie widać. Nie przepłacaj. Wyjątkiem może być sauna, która ma być zamontowana w łazience i podłoga w saunie będzie jej kontynuacją.
Błędem jest drewniana podłoga w saunie. Po pierwsze trudniej będzie na niej utrzymać czystość (woda, pot, itp ) Po drugie drewniana podłoga narażona jest na dużą zmienność wilgotności i temperatury co niezbyt dobrze na nią wpływa – może się rozsychać, wypaczać lub puchnąć. I wreszcie po trzecie i najważniejsze może być przyczyna pożaru. Dlaczego? Ponieważ w piecu znajdują się kamienie, które kruszą się i mogą wypaść z pieca. Temperatura takiego okruszka może wynosić nawet kilkaset stopni.
Instalacja elektryczna dla sauny.
Jakie należy przygotować instalacje do jej uruchomienia?
Jaki należy doprowadzić przewód elektryczny do sauny.W które miejsce? Jaki powinien mieć przekrój. Jakie powinno być zabezpieczenie elektryczne – bezpiecznik  – to będzie temat następnego wpisu.

O autorze: Piotr Zybert właściciel firmy Horn zajmującej się budową saun i łaźni parowych oraz sklepów internetowych www.saunaonline.pl z materiałami do budowy i wyposażenia sauny oraz www.steamshop.pl z materiałami do budowy łaźni parowej. Od wielu lat pomagam klientom naszych sklepów w spełnieniu ich marzeń o posiadaniu własnej sauny lub łaźni parowej.

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tych tagów HTML oraz atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge