Sterwonik Nexen SS 11 – instalacja elektryczna

Sterownik zewnętrzny do sauuny Nexen SS11

Wykonanie instalacji elektrycznej do sauny
na przykładzie pieca do sauny Scandia 90 NS + sterownik do sauny Nexen SS 11
Jak przygotować taką instalację elektryczną do sauny?
Czyli jakie i ile przewodów elektrycznych powinno być w saunie?
Gdzie je wyprowadzić, w którym miejscu w saunie?

Tak jak pisałem we wcześniejszym wpisie po tytułem „Jak przygotować wewnętrzną instalację elektryczną w saunie?” wszystkie instalacje wewnętrzne w saunie powinny być wykonane z przewodów odpornych na wysoką temperaturę czyli przewodów w osłonie silikonowej SiHF. Używanie innych przewodów może być przyczyną pożaru.

Długotrwałe działanie wysokiej temperatury w saunie powoduje uszkodzenie (stopienie, skruszenie) izolacji elektrycznej – zostają tzw. gołe druty, które mogą spowodować zwarcie instalacji elektrycznej, co może być przyczyną pożaru a także porażenia prądem.
Stopienie – uszkodzenie nie koniecznie musi nastąpić od razu gdyż sauny domowe nie pracują tak jak sauny publiczne po kilka czy też kilkanaście godzin dziennie.
Uszkodzenie izolacji będzie wynikiem kumulacji wszystkich okresów w których pracowała sauna. Nie warto oszczędzać na tak ważnej sprawie od której zależy nasze bezpieczeństwo.

Wracając do tematu.
Do pieca Scandia 90 NS o mocy 9 kW 3N (trójfazowy) potrzebny jest przewód o przekroju 5×2,5mm2. Przewód ten powinien być doprowadzony od skrzynki elektrycznej (szafki bezpiecznikowej) do pomieszczenia w którym będzie sauna najlepiej z 5metrowym zapasem (może być mniej jeżeli już dokładnie wiemy gdzie będzie zamontowana skrzynka podłączeniowa jaką ma sterownik do sauny  Nexen SS 11) lub do pomieszczenia obok sauny jeżeli nie chcemy instalować skrzynki w saunie pod ławką. Przewód ten powinien być zabezpieczony bezpiecznikiem 3×16 A typ „B” i oczywiście bezpiecznikiem przeciwporażeniowym (różnicówka)
Ten przewód nie musi być przewodem specjalnym w osłonie silikonowej SiHF.

Instalacja skrzynki podłączeniowej sterownika NEXEN SS 11
Sterownik Nexen SS 11 jest to sterownik modułowy (rozdzielny)
Co to znaczy? Jest to taki sterownik, który składa (oprócz czujnika temperatury) z dwóch elementów: skrzynki elektrycznej, w której znajdują się styczniki, bezpieczniki i cała elektronika oraz z klawiatury (panel operatorski).

SS11-komplet

 

 

 

 

 

 

 

 

Na zewnątrz sauny montowany jest tylko panel operatorski – „sterownik” sauny za pomocą którego sterujemy wszystkimi funkcjami pieca, oświetleniem i wyposażeniem dodatkowym sauny.
Natomiast skrzynkę elektryczną możemy umieścić np. w saunie pod ławką
lub w innym pomieszczeniu obok sauny.
Tak jak wspominałem skrzynkę możemy zamontować pod ławką w saunie lub w innym pomieszczeniu.

podłączenie przewodów w saunie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Im bliżej sauny tym krótsze przewody wychodzące ze skrzynki sterownika Nexen SS 11.
Jeżeli miejsce montażu skrzynki podłączeniowej sterownika Nexen SS11 wybraliśmy w innym pomieszczeniu niż sauna to przed sauną możemy zainstalować przewody zwykłe a następnie połączyć je tuż przed wejściem do sauny z przewodami odpornymi na wysoką temperaturę.
Miejsce takiego połączenia powinno jednak być zawsze dostępne np. w puszce elektrycznej.
Od skrzynki podłączeniowej sterownika NEXEN  SS 11  rozchodzą się wszystkie przewody elektryczne do sauny:
- do pieca – w naszym przypadku Scandia 90 NS – 9kW  więc przewód 5×2,5mm2
- do klawiatury sterownika 4×0,25mm2
- do oświetlenia 3×1,5mm2
- do czujnika temperatury 5×0,25mm2

Nexen SS 11 + Scandia 90NS

O autorze: Piotr Zybert właściciel firmy Horn zajmującej się budową saun i łaźni parowych oraz sklepów internetowych www.saunaonline.pl z materiałami do budowy i wyposażenia sauny oraz www.steamshop.pl z materiałami do budowy łaźni parowej. Od wielu lat pomagam klientom naszych sklepów w spełnieniu ich marzeń o posiadaniu własnej sauny lub łaźni parowej.

Zostaw odpowiedź

Możesz używać tych tagów HTML oraz atrybutów: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge